Alladin

Dywany ręcznie tkane

AlladinSztuka wytwarzania dywanów najprawdopodobniej rozwinęła się na równinach Azji Środkowej około tysiąca lat temu. Koczownicy potrzebowali ochrony przed chłodem zimy, wygodniejszego w użyciu od kożucha z owczej skóry. Jednocześnie dywany stanowiły dekorację namiotów. Materiały użyte w osnowie, wątku i włosiu pochodziły z własnych stad kóz i owiec.

Nazwy dywanów pochodzą zazwyczaj od nazwy miejsca ich produkcji lub grupy etnicznej, która je wytwarzała. Większość tradycyjnych motywów i palet barw jest silnie związana z miejscem produkcji dywanu i pozwala dokładnie wskazać, gdzie dywan został utkany.

Najpopularniejszymi rodzajami dywanów są dywany perskie, pakistańskie, turkmeńskie, kaukaskie, indyjskie, tybetańskie, tureckie, chińskie, turkiestańskie, europejskie i północnoafrykańskie oraz dywany Afgan i Beludż.

Pranie dywanów ręcznie tkanych to bardziej sztuka niż rzemiosło. Potrzeba spędzić lata ucząc się rozpoznawać konstrukcję dywanów, oraz techniki czyszczenie które można zastosować.

Pranie dywanów ręcznie tkanych wełnianych albo jedwabnych niesie ze sobą olbrzymie ryzyko, barwniki używane w procesie tkania i farbowania dywanów na ogół są pochodzenia naturalnego i po zamoczeniu może występować migracja kolorów (inaczej destabilizacja kolorów, albo farbowanie). Aby temu zapobiec należy zastosować odpowiednie środki do prania stabilizujące kolory, które w połączeniu z właściwą temperaturą wody ograniczają ryzyko farbowania do minimum.

Jednak sama chemia to za mało, jest kilka rodzajów urządzeń do czyszczenia dywanów a dobór właściwej maszyny i chemii gwarantuję bezpieczne i solidne czyszczenie. Pomimo nowoczesnych urządzeń trafiają nam się dywany które można prać tylko ręcznie i wtedy rozpoczyna się trwający wiele godzin proces prania dywanu delikatnymi szczotkami na kolanach.

Klienci z branży czystościowej, firmy sprzątające i pralnie, korzystają z naszej pomocy i porady. Często proszą o przejęcie zlecenia, lub odsyłają klientów, szczególnie gdy dywan jest kosztowny, lub jego czyszczenie wymaga szczególnej ostrożności. Tak zrodził się pomysł rozwinięcia specjalistycznych usług czyszczenia dywanów orientalnych, tapicerek i innych tekstyliów dekoracyjnych.

W zakres usługi wchodzi:

Alladin